Jesteś tutaj: Blog / Pianka PUR - co to właściwie jest?

Pianka PUR - co to właściwie jest?

Dobre zaizolowanie poszczególnych elementów domu pozwala na niskie zużycie energii, co z kolei oznacza niższe koszty ogrzewania. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych jest pianka pur. Izolacja pianką pur może być wykonana szybko i sprawnie. Jest ona również odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co to jest pianka pur?

Pianka pur to poliuretan, jest to materiał izolacyjny wykonany z polioli i izocyjanianów. W zależności od przeznaczenia, w skład pianki mogą wchodzić estry, poliole, uretany. Materiał jest następnie wtłaczany do hermetycznej skrzynki. Reaguje on z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu, tworząc piankę. To działanie sprawia, że izolacja pianką pur jest bardzo precyzyjna. Pianka wypełnia całą izolowaną przestrzeń. Dzięki temu zmniejsza się ilość mostków termicznych, które są odpowiedzialne za ucieczkę ciepła z budynku, szczególnie przy oknach i na poddaszach. Może się to przełożyć na niższe koszty ogrzewania. Natrysk pianki Pur jest dobrym rozwiązaniem w przypadku małych przestrzeni, takich jak te powstałe w wyniku montażu drzwi lub okien. Można ją również stosować w szczelinach. Ocieplanie większych przestrzeni, takich jak np. poddasza. Ocieplanie większych przestrzeni, np. poddaszy pianką pur jest możliwe przy użyciu specjalistycznego sprzętu i preparatów. Najczęściej stosowaną metodą jest natrysk pianki pur. Specjalne urządzenia, takie jak np. agregat do pianki pur. Specjalistyczna maszyna do pianki pur, mogą szybko i dokładnie rozprowadzić materiał na izolowanej powierzchni. Wpływa to na jakość izolacji.

Jakie są rodzaje pianek pur?

Pianki PUR można podzielić na otwarto- i zamknięto-komórkowe. Do izolacji dachu i ścian można stosować otwartokomórkową Piankę Pur. Ma ona wyższą paroprzepuszczalność niż pianka zamkniętokomórkowa i zapewnia lepszą izolację akustyczną. Oferuje jednak niższy poziom izolacji termicznej. Gęstość pianki otwartokomórkowej jest niższa niż gęstość pianki zamkniętokomórkowej. Oznacza to, że może być rzadziej używana, ale jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Zamkniętokomórkowa pianka pur ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i jest wodoszczelna. Piankę tę stosuje się przede wszystkim do izolacji termicznej zewnętrznych elementów budynku, a także podłóg, stropów i posadzek. Najczęściej stosuje się ją we wnętrzach, w których panuje duża wilgotność.